Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Podejrzeć mechanizm. Recenzja

Podejrzeć mechanizm. Recenzja
26 lipca 2021 Redakcja DZIECI

Żyjemy w epoce, którą coraz częściej nazywa się antropocenem, czyli czasem znacznego wpływu człowieka na ekosystem i geologiczny system planety Ziemia. Po wielkich zdobyczach dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej mechanizacja codziennego życia nabrała niebywałego tempa, właściwie każda dziedzina naszego życia jest obecnie w jakiś sposób podporządkowana różnorodnym urządzeniom, projektowanym z myślą o ludzkiej wygodzie. Czasem to przełomowe wynalazki, innym razem niewielkie maszyny, które wspomagają codzienne procesy, a które przestajemy zauważać, na stałe bowiem wpisane są już w nasze życie.

„Co robią maszyny?” Jo Nelson (wyd. Kropka, 2021) to próba zilustrowania robotyki obecnej w wielu elementach codzienności: w gospodarstwie rolnym, na budowie, u weterynarza, na stacji kolejowej, w kuchni restauracji, w wesołym miasteczku czy bardziej kameralnie: w biurze i w domu. Wyprawa z książką obfituje w możliwość spojrzenia pod powierzchnię, od zaplecza, by odkryć, co i jak pracuje dla naszej osobistej wygody. Każdy rozdział wprowadza całostronicowy wizerunek danego miejsca, by już na następnej stronie rozczłonkować się na celnie zobrazowane rodzaje konkretnych maszyn. Obserwacja nowoczesnej wsi to opis kombajnu żniwnego, traktora, pługa z siewnikiem, kosiarki, belownicy, dojarki oraz strzyżarki owiec. Na dworcu kolejowym znajdziemy biletomaty (komputery i drukarki w jednym), tablice z rozkładem jazdy, wózki elektryczne, lokomotywy, bramki biletowe, automaty z przekąskami, podbijarki torowe i szlifierki. Każdy mechanizm sportretowany oddzielnie i opatrzony kilkuzdaniowym krótkim opisem. Wielość podejmowanych wątków nad wymiar wynagrodzi tym kilkuletnim czytelnikom, których fascynują koła zębate, ruchome części dźwigów, obrotowe bębny pralek czy suszarki do rąk w toaletach publicznych. Aby nie pogubić się w całości na końcu książki widnieje klarowny spis ponad 80 (!!!) maszyn opisanych w tekście.

Nowoczesne, silnie zgeometryzowane i oparte na płaskiej plamie barwnej ilustracje autorstwa Aleksandra Savića doskonale korespondują z tematyką książki, której treść intensywnie krąży wokół współczesności. To bajeczny XXI wiek, zdają się mówić, fascynująca futurystyczna epoka mechaniczna, dostępna nam już dziś, już teraz.

Barbara Górecka / Dom Bajek