Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Co zrobi Frania. Szczerość”. Recenzja

„Co zrobi Frania. Szczerość”. Recenzja
15 września 2023 Redakcja DZIECI

Znak szczególny

Dzieci bywają szczere do bólu – jak mawiają niektórzy dorośli. Maluchy nie zawsze jeszcze orientują się w zawiłościach savoir-vivre’u, czasem powiedzą coś bez żadnej intencji zranienia drugiej osoby, a jednak ostatecznie sytuacja może stać się niezręczna. To zatem jak funkcjonuje ten świat? Ceni się szczerość czy raczej powinniśmy jej unikać?

Na tak postawione pytanie z gatunku zdecydowanie niełatwych próbuje odpowiedzieć Barbara Supeł w najnowszej części cyklu opowiadań o Frani i jej rodzinie oraz przyjaciołach. „Co zrobi Frania. Szczerość” (wyd. Świetlik, 2023) jest zapisem, podobnie jak w przypadku wcześniejszych pięciu tomów serii, trzech konkretnych przygód kilkulatki. Frania zostawia pytania skierowane wprost do czytelnika angażując go w lekturę. Po trzech historyjkach następuje słowo wyjaśnienia i cennej podpowiedzi dla dzieci oraz ich opiekunów.

Kiedy mama dowiaduje się, że następnego dnia w przedszkolu odbywa się parada w pierwszym momencie załamuje ręce, jednak po chwili zamyka się w pokoju kreując strój dla córki. Efekt końcowy jest daleki od oczekiwań Frani, zwłaszcza, że mama w nastroju narastającej kreatywności nie zdążyła zapytać swojej córki o zdanie zanim zabrała się do pracy… Pani, która jedzie z dziećmi i tatą autobusem ma na brodzie dziwną plamkę. Frania nie może się skupić na niczym innym, nic zatem dziwnego, że w pewnym momencie zapyta współpasażerkę o to „coś” (ku widocznej konsternacji taty). Trzecia opowieść dzieje się w domu i dotyczy relacji między Franią a jej starszym bratem Ryśkiem. Czy można być szczerym, a jednocześnie nikogo nie urazić? Jak nauczyć się trudnej sztuki dyplomacji?

Barbara Supeł zamyka wiele cennych wskazówek w każdej z trzech przytoczonych krótkich historii. Agata Dobkowska, z wykształcenia architektka (ukończyła Politechnikę Śląską), obecnie realizująca się artystycznie w roli ilustratorki, tworzy obrazy o pogodnym nastroju. Łagodne kolory, silnie zarysowana mimika bohaterów i ich duże oczy to cechy charakterystyczne tego wartościowego cyklu.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek