Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Co zrobi Frania. Zaufanie”. Recenzja

„Co zrobi Frania. Zaufanie”. Recenzja
14 marca 2024 Redakcja DZIECI

Trudne słowo: ZAUFANIE

Co właściwie oznacza stwierdzenie, że komuś można zaufać? Czym jest zaufanie, w jaki sposób pracujemy nad tym, by je odczuwać względem innych osób oraz by inni obdarzali nas tym samym? Czy da się łatwą metodą wyjaśnić, na czym polega tzw. umowa społeczna zakładająca wzajemnie dobre intencje? Oczywiście, że pełne zgłębienie tematu to wieloletnia praca dla niejednego psychologa, filozofa czy socjologa. A jednak są narzędzia ułatwiające rozmowę z dziećmi na ten temat.

Barbara Supeł w nowej części literackiej serii o Frani również pochyla się nad tą ważką kwestią. Na fabułę książki „Co zrobi Frania. Zaufanie” (wyd. Świetlik, 2024, ilustracje Agata Dobkowska) tradycyjnie składają się trzy opowiadania, które w kluczowym momencie przerwane są pytaniami skierowanymi do czytelników, prezentującymi im różne scenariusze dalszej akcji. Dzieci mogą zastanowić się nie tylko nad tym, co uczyni/uczyniła Frania na dalszym etapie opowieści oraz co z tego mogło wyniknąć, ale także skonfrontować własne odczucia i zastanowić się nad swoim wyborem.

Czy można zabierać czyjeś rzeczy bez pytania, nawet jeśli nie są zamknięte na klucz? Czym jest zaufanie społeczne i zasady grupy przedszkolnej? Każdy ma przecież prawo do posiadania własności i jej ochrony. Jak możliwość obdarzenia kogoś zaufaniem może zmienić się chociażby ze względu na jego wiek czy doświadczenie życiowe? Inaczej zrozumie powierzone zadanie osoba dorosła, inaczej dwuletni maluszek. Czy wymuszanie dotrzymania sekretu, kiedy ten może wywołać komuś innemu przykrość, a nawet szkodę i zdecydowanie jest niewygodny to jedyna właściwa droga? Może warto wtedy zaufać własnej intuicji oraz temu, że kiedy coś wyraźnie uwiera nas w środku jest to znakiem, że trzeba się sprawie przyjrzeć głębiej. Franię trapią różne wątpliwości i jak każde dziecko w jej wieku na wielorakie sposoby odkrywa prawidła kierujące życiem codziennym.

Barbara Supeł zostawia także, podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, wartościowe słówko z poradami Frani. Warto się im przyjrzeć nie jeden, a wiele razy. Taka praca daje nam, opiekunom czy rodzicom większe zaufanie nie tylko do własnych kompetencji, ale także do wiedzy i postrzegania dziecka.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek