Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Siła życzliwości. Recenzja

Siła życzliwości. Recenzja
6 czerwca 2022 Redakcja DZIECI

Jestem absolutnie przekonana do faktu, że osobom uzbrojonym w życzliwość łatwiej przejść przez życie.
Każdy człowiek, którego spotkasz, toczy jakąś walkę, o której nic nie wiesz, więc dla każdego bądź miły.

Zawsze bądź miły. (Darren O’Sullivan, „Osiem minut”) – choć to czasem kosztuje, warto starać się kierować tymi słowami. I wcale nie chodzi o zapominanie o sobie, można być życzliwym dbając o siebie – dzieje się tak wtedy, gdy dobrze rozumiemy swoje zachowania i świadomie podchodzimy do życia.

Szczęśliwie Barbara Supeł nie pozwoliła nam czekać zbyt długo, właśnie ukazała się druga część będąca kontynuacją jej świetnie napisanych opowiadań o Frani: „Co zrobi Frania? Życzliwość” (wyd. Młode Słowne, 2022) z ilustracjami Agaty Dobkowskiej. Liczę na więcej, te dwa tomy mocno rozbudziły mój apetyt – nie tylko poruszaną tematyką, ale i interesującą konstrukcją fabuły. Tym razem autorka pochyla się nad kwestią szacunku wobec drugiej osoby i próby zrozumienia jej sytuacji. Młodsza siostra Frani NAPRAWDĘ chciałaby mieć taki sam parasol, jak tytułowa bohaterka. Pani z niemowlęciem w przychodni NAPRAWDĘ potrzebuje miejsca, by móc nakarmić maleńkie dziecko, a brat Frani zajęty oswajaniem strachu przed szczepieniem NAPRAWDĘ nie mógłby się skupić nad tym, by jej w tej sytuacji pomóc. Barbara Supeł wskazuje, jak życzliwość otwiera serca i pomaga w nawiązywaniu relacji z nową dziewczynką w grupie przedszkolnej – serdeczność bowiem to najlepsza droga komunikacji, kiedy druga strona nie zna twojego języka ojczystego. I co równie ważne, autorka przedstawia trzy sytuacje w taki sposób, by podkreślić, że bycie życzliwym nie oznacza rezygnacji z samego siebie – warto szukać kompromisu i wybrać drogę środka, w czym nieraz szczególnie pomocni są dorośli.

Podobnie jak w pierwszym tomie („Co zrobi Frania? Współpraca”) w każdym z opowiadań narratorka stawia pytania kierowane do czytelników i podaje różne opcje tego, jak mogłaby się zachować w danej sytuacji. To świetne wprowadzenie do otwierającej rozmowy – dając dzieciom możliwość wypowiedzenia się i wyobrażenia siebie w takim momencie wspieramy ich rozwój i świadomość. Pod koniec autorka zostawia nam kilka cennych rad i słowa wyjaśnienia raz jeszcze podkreślające moc życzliwości w codziennym życiu.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek