Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Detektywi z Tajemniczej 5”. Recenzja.

„Detektywi z Tajemniczej 5”. Recenzja.
13 stycznia 2024 Redakcja DZIECI

Choć do wakacji jeszcze daleko, na pewno są wśród nas osoby, które już planują różnorodne wypady – zarówno te krótkie, kilkudniowe, jak i dłuższe wyjazdy urlopowe. Zresztą, wcale nie trzeba czekać na lipiec i sierpień, by korzystać z wolnego czasu, weekend jest równie dobrym pretekstem na udanie się w inne miejsce. A jeśli zacięcie do zwiedzania połączymy z przygodą może to być doskonały sposób na rodzinne spędzenie czasu.

Zanim wybierzecie miejsce destynacji, zakładając, że Waszym wyborem jest nasz rodzimy kraj, szczerze polecam przyjrzenie się serii „Detektywi z Tajemniczej 5” oraz jej kontynuacji „Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy” Marty Guzowskiej (wyd. Nasza Księgarnia, ilustracje Agata Raczyńska i Asia Gwi). To świetnie skrojona i przemyślana propozycja składająca się już z trzynastu tomów. Bohaterami wartkich opowiadań są Anka, Piotrek i Jaga, czasem szelmowski szczur Sherlock oraz pies Lucy. Każda część rozgrywa się w nieco innym miejscu, każda zawiera w sobie zagadkę do rozwiązania, a także pytania angażujące czytelników, jak i sprawdzające ich skupienie na lekturze oraz dawkę interesującej historii. W dziecięco-młodzieżowych śledztwach autorka lekko i ze swadą przemyca szczegóły oraz wiedzę z zakresu historii sztuki i kultury, architektury, legend… Czy ktoś z nas nie lubił jako dziecko tajemniczych piwnic, skarbów i innych nie do końca możliwych do wyjaśnienia historii? Może daliście się porwać czarowi Pana Samochodzika?

W serii „Detektywi z Tajemniczej 5” jest nieco mniej wątków sensacyjnych niż w powieściach Nienackiego, jednak rozpiętość miejsc, w których dzieją się przygody zadziwia i zdecydowanie inspiruje. Fabuła „Zagadki czwartego piętra” rozgrywa się w samym środku warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki – pomiędzy piętrami jednego z najwyrazistszych przykładów architektury socrealistycznej. „Zagadka ducha Chopina” przenosi czytelników do dworku rodzinnego kompozytora w Żelazowej Woli – czy detektywom uda się odkryć tajemnicę zaginięcia cennego rękopisu? „Zagadka zwierciadła Twardowskiego” jest podróżą do Węgrowa, gdzie w zakrystii znajduje się zabytkowe zwierciadło z adnotacją o słynnym szlachcicu z Krakowa, który wedle legendy mieszka obecnie na samym księżycu. „Zagadka czarnego psa” zaprasza do ruin zamku Ogrodzieniec, konkretnie do wytropienia zjawy kasztelana Stanisława Warszyckiego. Z kolei „Zagadka nawiedzonej kamienicy” to opowieść, w której najbardziej tajemnicze okazuje się to, co znajome i bliskie…

Planując więc rodzinne wycieczki warto przemyśleć podróż śladami trójki detektywów. Zupełnie inaczej patrzy się wtedy na zwiedzane miejsca.

Barbara Górecka / Dom Bajek