Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Kici, kici, MIAU! (1)

Kici, kici, MIAU! (1)
3 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Od 2006 roku w Polsce w dniu 17 lutego przypada święto, które porusza serce niejednego amatora domowych futrzaków o bystrym spojrzeniu, wrodzonej elegancji i niebywałej inteligencji: to Międzynarodowy Dzień Kota. A że trudno odmówić tym niezwykłym zwierzętom uroku, nic dziwnego, że są inspiracją dla wielu artystów – powstają przedstawiające koty obrazy, filmy, piosenki oraz książki. Także te pisane dla dzieci, stąd zapraszamy do naszego nowego mini cyklu z kotami w roli głównej. Kici, kici, miau!

Od lat podkreśla się fakt, że relacja psa z kotem to pasmo nieustających sporów oraz niespecjalnie czułych spotkań… Bywa jednak zupełnie inaczej, co udowadniają bohaterowie autorskiej książki Jonathana Bentleya „Kot i pies. Bananowe czubki” (wyd. Adamada, 2023). Znana już czytelnikom para osobliwych kumpli wzbudza dużo radości. Psinka jest mała i wielce ruchliwa, zaś kot duży, puszysty i zdecydowanie ospały. Potrzeba szczególnej wagi argumentu, aby przekonać go do opuszczenia wygodnego legowiska na miękkiej kanapie.

Czy bystra obserwacja psa, który bezapelacyjnie zauważa, że w sąsiednich mieszkaniach w bloku w gorszących warunkach żyją dzikie zwierzęta potrzebujące pomocy ze strony inteligentnych zwierzaków domowych wystarczy, by kot ruszył na wspólnie przeprowadzoną akcję ratunkową? Oczywiście, choć robi to z odpowiednim przygotowaniem (dostosowany do sytuacji strój jest obowiązkowym punktem tego procesu). A gdy ruszają, by nieść pomoc szybko rozpętuje się zjawisko w normalnym świecie zwane chaosem 🙂

Zabawne perypetie dwójki przyjaciół są zarówno zaskakujące, jak i komiczne. Mieszkający obecnie w Brisbane, a dzielący karierę zawodową między Australię i Wielką Brytanię autor oraz ilustrator Jonathan Bentley ze swadą rysuje szalone przygody dwójki czworonogów oraz to, co ich spotyka. Kot i pies są łagodni i spokojni tylko do czasu… lub po wszystkim, na moment tuż przed powrotem właścicieli do domu. Taaaaak, czy nie brzmi to znajomo?

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek