Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Zęby, ciosy i siekacze”. Recenzja

„Zęby, ciosy i siekacze”. Recenzja
24 marca 2024 Redakcja DZIECI

A Ty na co ostrzysz sobie zęby?

Zęby są wielce istotnym elementem naszych ciał. Ich stan zdrowia wpływa nie tylko na ogólny dobrostan organizmu, ale także wiąże się z wzajemnym postrzeganiem społecznym: biały zadbany uśmiech świadczy o nas dobrze, podnosi atrakcyjność, a nawet poczucie zaufania. Tymczasem zęby z ubytkami czy niepełne momentalnie wywołują gorsze skojarzenia. Uzębienie pełni szczególnie ważną rolę także w środowisku dzikich lub udomowionych zwierząt – gwarantuje możliwość przeżycia oraz… przeżucia 🙂

Wiele fascynujących ciekawostek o tym, jak różne i złożone potrafią być zawartości zwierzęcych paszczy ze swadą opowiada Marta Pokorska-Jurek w książce popularno-naukowej „Zęby, ciosy i siekacze” (wyd. Babaryba, 2023). To obfitująca w ciekawie uszeregowane informacje pozwalające czytelnikowi nie raz, nie dwa na spontaniczne opadnięcie szczęki… ze zdziwienia. Spojrzenie na ekosystemy i wiele odcienie gatunków fauny naszej planety poprzez pryzmat tej jednej części ciała czy organizmu jest nie tylko zwyczajnie interesujące, ale też ukazuje, jak skomplikowanymi oraz jednocześnie genialnie współdziałającymi prawami rządzi natura.

Lektura książki pozwala przyjrzeć się zwierzętom zarówno ogromnej wagi i skali, jak fiszbinowce (np. wale grenlandzkie), kaszaloty, słonie lub hipopotamy, jak i tym, które w tej materii zajmują dalekie pozycje: są wśród nich żaby czy morski ślimak czaszołka. Znajdziemy tu przegląd uzębienia szczęk wielokrotnie złożonych, zębów mlecznych, zębów ścieranych, unerwionych… Jednym słowem to prawdziwa galeria bajecznych eksponatów z dziedziny odontologii.

Rzetelnej wiedzy ujętej w barwne opisy oraz ciekawostki towarzyszą ilustracje Marty Rydz-Domańskiej, absolwentki między innymi Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: projektowanie graficzne). Już sama okładka lekko mieniąca się złotem prezentująca dumnie otwartą paszczę lwa przykuwa uwagę formą i kolorem. Wśród portretów zwierząt wykonanych w dość realistycznej odsłonie nie brakuje wątków humorystycznych, które dodają całości dystansu i smaku.

To czwarty tom serii przyrodniczej wydawnictwa Babaryba, z których wcześniejsze poświęcony były pupom, gębom i amorom. Powstaje z tego wartościowy cykl nie tylko dla zadeklarowanych miłośników przyrody.

Barbara Górecka / Dom Bajek