Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Zagadki detektywistyczne. Sztuka.(…)”. Recenzja

„Zagadki detektywistyczne. Sztuka.(…)”. Recenzja
24 lutego 2023 Redakcja DZIECI

Nie musisz być znawcą sztuki, by się nią zachwycać

– to jedno ze zdań, które towarzyszy słowom wstępu skierowanym do początkujących detektywów i tropicieli zagadek związanych z historią sztuki. Powiedzmy sobie jednak szczerze, nierzadko łatwiej nam docenić kunszt pracy oraz konceptu artystycznego, gdy mamy nieco więcej wiedzy na temat okoliczności powstania dzieła czy osobowości samego twórcy. A w jaki sposób wzbudzić w dzieciach zainteresowanie historią malarstwa, rzeźby, architektury czy wieloaspektowych odsłon sztuki współczesnej? Odpowiedź brzmi bardzo zachęcająco – przez zabawę!

Książka – gra Victora Escandella i Any Gallo „Zagadki detektywistyczne. Sztuka. Rusz głową i znajdź rozwiązanie 25 tajemniczych przypadków” (wyd. Debit, 2022) to interesująco zaprojektowana publikacja, która prowadzi czytelników przez dorobek ludzkiej twórczości począwszy od prehistorii. Każda z 25 zagadek rozgrywa się w nieco innym czasie i nawiązuje do ważnych dzieł sztuki. Krótkie słowo wstępu poprzedza zapis kilkuetapowej historyjki, którą kończy pytanie – zadanie do rozwiązania. Autorzy podzielili zagadki wedle różnego stopnia trudności, a także na dwie opcje metody dojścia do rozstrzygnięcia – logiczne albo stawiające na wyobraźnię. Każda zagadka ma także przypisaną odpowiednią liczbę punktów. Grę zawartą w książce możemy przejść samodzielnie, w parach lub większej grupie osób, każda z opcji prowadzi do innego efektu. Rozwiązanie postawionego pytania znajduje się każdorazowo na dole strony, ujęte zostało w litery w odbiciu lustrzanym – do książki dołożono także „lusterko”, które usprawni odczytanie odpowiedzi.

Książka „Zagadki detektywistyczne. Sztuka” jest także atrakcyjna wizualnie. Komiksowy, pełen humoru tok rysunkowego myślenia Victora Escandella ogranicza się do konkretnej barwy na każdej stronie. Żartobliwie ujęte sylwetki postaci ludzkich przedstawiają bohaterów opowiastek lub samych artystów, warto się także przyjrzeć nowoczesnej interpretacji znanych dzieł sztuki – w tej książce nie znajdziemy bowiem wiernych reprodukcji (co jest jej dużym atutem w mojej opinii i świetnie rozwija wyobraźnię wizualną). Warto zatem po skończeniu gry lub w jej trakcie poszukać odzwierciedleń obrazów czy rzeźb w innych źródłach, by dodatkowo ugruntować nowo zdobytą wiedzę.

Całość wieńczą propozycje kreatywnych zabaw nawiązujących do historii sztuki: eksperymenty ze światłocieniem, stworzenie własnego tryptyku z kartonu, maski inspirowanej kulturą afrykańską czy zmultiplikowanej kompozycji na wzór poszukiwań artystycznych Andy’ego Warhola.

„Zagadki detektywistyczne. Sztuka” to naprawdę dobry początek na spotkanie ze sztuką, publikacja została zaprojektowana tak, by mógł po nią sięgnąć każdy – i amator artefaktów, i ten, który dopiero rozpoczyna przygodę z tą dziedziną wiedzy o kulturze.

Barbara Górecka /Dom Bajek