Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Elmer. Słoniowe opowieści”. Recenzja

„Elmer. Słoniowe opowieści”. Recenzja
13 grudnia 2023 Redakcja DZIECI

Nietuzinkowy słoń

Od momentu, w którym w 1989 roku David McKee, brytyjski pisarz oraz ilustrator książek dla dzieci, stworzył postać słonia w kratkę Elmer szturmem zdobywał i nadal zdobywa serca czytelników w wielu zakątkach świata. Nic dziwnego – bohater to o tyle niezwykły, co otwarty i serdeczny. Tym, co go wyróżnia jest jego niebywała natura – wielokolorowa skóra, której nie da się przegapić wśród szarości innych słoni. I to właśnie ta inność czyni go też postacią, która ceni wielobarwne towarzystwo, z uważnością przysłuchuje się innym oraz docenia każdego mieszkańca kolorowego lasu tropikalnego.

„Elmer. Słoniowe opowieści” (wyd. Papilon, 2023) to kompilacja czterech opowiadań, dwa z nich zostały opublikowane już wcześniej, kolejne dwa po raz pierwszy pojawiają się w polskim wydaniu. Ta nieco bardziej pokaźnej objętości książka kryje w sobie historie:

  • Elmer i wyścig: o nie zawsze zdrowej rywalizacji uczestników wyścigu, ale także o tym, że zawsze warto przyznać się do błędu
  • Elmer i wyjątkowy dzień: o przygotowaniach do słoniowej parady oraz sposobach na to, by zaangażować w świętowanie wszystkie zwierzęta
  • Elmer i zaginiony skarb: o przygodzie, poszukiwaniu i znaczeniu tego, co można zdefiniować jako skarb
  • Elmer i prezent – o komplikacjach życiowych cioci Zeldy i tym, co stanowi największy dar, jaki możemy dać drugiej osobie.

Zwłaszcza ostatnie opowiadanie warte jest uwagi, dorośli znajdą pod koniec książki dodatkowe słowo wyjaśniające i wspierające w rozumieniu tej lektury i rozmowie, którą warto podjąć z dzieckiem po skończeniu czytania. Elmerowa ciocia Zelda jest już słonicą w słusznym wieku i o wielu sprawach zapomina. W jej przypadku możemy śmiało mówić o demencji, która dotyka niejednej starszej osoby. Uważne, czułe towarzyszenie członkowi rodziny w takim stanie, jak i pełne cierpliwości zrozumienie jest niezbędne do harmonijnego funkcjonowania rodziny, przed którą stoi nowe wyzwanie. Dzieci bystro obserwują rzeczywistość, nie ma potrzeby unikania tematu, ważne jest jednak wyczucie, a także sposób prowadzenia rozmowy.

Wszystkie części w serii opowiadań o Elmerze narysowane zostały przez autora z dużym naciskiem na kwestie koloru. Wielość nasyconych barw, ciekawe zestawienia tonacji i odcieni, na pół abstrakcyjne desenie roślin i otaczających kwiatów zachęcająco zapraszają do radosnego wnętrza książki.

Książka została objęta patronatem czasopism: „Dzieci” i „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek