Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

PSY (10). Nowy cykl recenzencki!

PSY (10). Nowy cykl recenzencki!
4 czerwca 2024 Redakcja DZIECI

Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem!

– słowa słynnego wiersza Jana Brzechwy, jak i piosenka z filmu „Akademia Pana Kleksa”, która powstała na podstawie tego tekstu, bawią kolejne pokolenia dzieci. Nic dziwnego, psy są jednymi z najczęściej zapraszanych w grono rodzinne zwierzęcych domowników, mają wiernych amatorów, są wspaniałymi przyjaciółmi i wzbudzają szczerą moc sympatii. Nie mogło więc zabraknąć w naszych krótkich recenzyjnych cyklach tych szczególnych zwierząt, jako też swego rodzaju odpowiedź na zimowy cykl tekstów o kotach. Gotowi?

Nasz wiosenny cykl o ukochanych czworonogach domyka historia niezwykłego psiaka zawarta w opowieści Renaty Kamińskiej „Hektor, psia opowieść. Piękna historia o miłości zwierząt, przyjaźni i szczeniaku, który szukał szczęścia” (2019, ilustracje Irfan Budi Harjo). Życie tytułowego psiaka jest w tej książce pretekstem do snucia barwnych i trudnych losów historii Europy – Hektor przychodzi na świat jako syn pięknej rasowej mamy, ze względu jednak na pochodzenie ojca szczeniaka suczka zostaje oddana do schroniska. Dzieje się to u progu II wojny światowej, której niełatwe koleje odzwierciedlają wyzwania życiowe sympatycznego bohatera.

Opowieść Renaty Kamińskiej ukazuje dzieciom wielość odcieni ówczesnej rzeczywistości. Luksus wytwornego domu, z którego pochodziła elegancka rasowa mama kundelka dobitnie kontrastuje z ubogim mieszkaniem wojennego miasta oraz miejscem, w którym przychodzi gromadnie żyć psom, które utraciły ludzkich opiekunów. Hektor poznaje czym jest śmierć, smutek, osamotnienie i strach, ale także dowiaduje się, jak ważne są w życiu prawdziwe przyjaźnie, zawierane niezależnie od statusu społecznego. To pełna emocji narracja, która trafi do niejednego serca, świat widziany oczami zwierząt jest przecież odbiciem tego, co czujemy my – ludzie.

Sam Hektor zaś to postać niezłomna i pełna wiary, mimo napotykanych przeciwności. Nic dziwnego, imię to nosił jeden z bohaterów „Iliady” Homera, w mitologii greckiej był królewiczem i najdzielniejszym bohaterem trojańskim. Niech i nas zainspiruje.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek