Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe. (2)

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe. (2)
13 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Na siostry i braci
Zimowy plakacik – śnieg…

– nie da się ukryć, że zima jest porą roku, w której świat zwalnia. Miejsce słonecznej krzątaniny zajmują mgliste poranki i długie wieczory, krajobraz zasnuwa wąska paleta barw przeplatana od czasu do czasu ulotną bielą śniegu. To czas dobry dla książek i herbaty z goździkami, głębokich foteli i otulających pledów, zapachu drożdżowego ciasta z cynamonem, ciepłego mleka i rozgrzewającego blasku świec. Idąc za tym kuszącym zaproszeniem w domowe pielesze prezentujemy książki o zimie i Bożym Narodzeniu, tytuły, które skrzą się od szronu i jednocześnie rozpalają serca.

Tradycyjnie tuż po zaduszkach półki sklepowe wypełniają się produktami o tematyce gwiazdkowej. Przygotowania do świąt czas zacząć! Zatem i my zapraszamy do wnętrza pachnącej nowością książki „Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie” (wyd. Znak Emoticon, 2023). Pavla Hanáčková zaprasza ciekawskie dzieciaki do przyjrzenia się różnym zimowym tradycjom świątecznym z wielu regionów i kontynentów. Swoich czytelników zabiera w literacką podróż między innymi do Hiszpanii, Meksyku, Japonii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Etiopii, Izraela, Rosji, Wenezueli czy Finlandii. W przystępny sposób relacjonuje najważniejsze elementy bożonarodzeniowych zwyczajów w danym miejscu, wskazuje na to, co bywało popularne dawniej (dekorowanie greckich statków), jak i na to, jak bardzo różne kultury przenikają oraz inspirują się we współczesnym świecie (podarki świąteczne w Japonii). Opisuje figlarnego el caganera, gwiazdę betlejemską zwaną kwiatem bożonarodzeniowym, drzewo pōhutukawa, psotne greckie gobliny i dobrą wiedźmę Befanę. Barwny korowód postaci, ulubionych przysmaków, dekoracji świątecznych czy obrzędów, także o znaczeniu religijnym, zilustrowała słowacka artystka Mária Nerádová.

Książka „Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie” stanowi podstawowe i dobrze skomponowane kompendium wiedzy o Bożym Narodzeniu, bogate w ciekawostki, lecz nie przytłaczające wiedzą. Spodoba się przedszkolakom, które odkryły już co nieco o świecie i cenią poszerzanie swojego doświadczenia o nowe obszary. To również dobry punkt wyjścia do przyjrzenia się rodzimym polskim tradycjom i skonfrontowania ich z tym, jak świętują inni.

Barbara Górecka / Dom Bajek