Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (3)

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (3)
14 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Na siostry i braci
Zimowy plakacik – śnieg…

– nie da się ukryć, że zima jest porą roku, w której świat zwalnia. Miejsce słonecznej krzątaniny zajmują mgliste poranki i długie wieczory, krajobraz zasnuwa wąska paleta barw przeplatana od czasu do czasu ulotną bielą śniegu. To czas dobry dla książek i herbaty z goździkami, głębokich foteli i otulających pledów, zapachu drożdżowego ciasta z cynamonem, ciepłego mleka i rozgrzewającego blasku świec. Idąc za tym kuszącym zaproszeniem w domowe pielesze prezentujemy książki o zimie i Bożym Narodzeniu, tytuły, które skrzą się od szronu i jednocześnie rozpalają serca.

A kiedy śniegu za oknem tak bardzo brakuje marzy nam się podróż w dalekie strony, zdobywanie koła podbiegunowego, podpatrywanie dzikiej przyrody i wędrowanie śladami pierwszych polarnych odkrywców. Nic dziwnego – pokryty lądolodem krajobraz wprawia w zachwyt, ale i onieśmielenie.

Tymczasem Alex Willmore, brytyjski autor i rysownik, absolwent North Wales School of Art and Design, umieszczając akcję książki „Naprawdę widziałem mamuta!” (wyd. Frajda, 2023) zimowy pejzaż doprawia całkiem sporą dawką dobrego humoru. Jego bardzo zabawna opowieść obrazkowa toczy się w gronie badaczy Antarktydy, wśród których jeden niespecjalnie interesuje się bogactwem życia miejscowych pingwinów, a marzy o spotkaniu prawdziwego mamuta. Gdy to się zadziewa nikt z towarzyszy mu nie wierzy. Lokalny mamut pojawia się zaś w różnych kontekstach oraz w całkowicie niespodziewanych stylizacjach – na przykład jadąc na deskorolce w baletowej różowej tiulowej spódniczce i w szykownych okularach przeciwsłonecznych 🙂

Czy pozostali naukowcy uwierzą drobnemu koledze w czerwonej kurtce i futrzanej czapie? Czy jego determinacja zostanie nagrodzona? Historia przedstawiona w książce kończy się ciekawym zwrotem akcji, który jeszcze bardziej podkreśla humorystyczność fabuły.

Alex Wllmore z lekkością bawi się nie tylko konwencją literacką, ale i kreując przykuwające wzrok ilustracje, w które w śnieżnobiały świat polarny wplata mocne akcenty kolorystyczne. Książka została doceniona w środowisku wydawniczym zdobywając dwie ważne nagrody: tytuł The Best Children’s Books of 2022 (Big Issue) oraz InspiREAD 2023 Picture Book. Myślę, że znajdzie amatorów także w Polsce.

Barbara Górecka / Dom Bajek