Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Julka i Janek. Czego nie lubi potwór”. Recenzja

„Julka i Janek. Czego nie lubi potwór”. Recenzja
15 lutego 2023 Redakcja DZIECI

Ukoić lęk

Lęk jest jedną z trudniejszych emocji, z którą spotyka się każdy z nas. Lęki silnie odczuwają także dzieci, zwłaszcza, gdy wyobraźnia podpowiada im różne scenariusze, co doskonale rozumieją i dorosłe umysły, choć nasza imaginacja prowadzi myśli w nieco inne rejony. Dla maluszków szczególnie niepokojącą bywa ciemność nadchodzącej nocy. Przed snem, kiedy ciało powinno się wyciszać i relaksować, niejeden maluch dryfuje myślami w stronę potworów i czających się w czerni niebezpieczeństw. Cierpliwa i pełna zrozumienia postawa opiekuna wesprze dziecko w oswojeniu lęku. Czasem warto także sięgnąć konkretne pomocne sposoby.

Kasia Keller w książce „Julka i Janek. Czego nie lubi potwór” (wyd. Zielona Sowa, 2022, ilustracje Karolina Krakowiecka) prowadzi niespieszną fabułę umieszczając ją w otoczeniu sympatycznej rodziny – mamy, taty i dwójki rodzeństwa. Po wieczornej lekturze z tatą Janek otula się kołdrą gotowy do snu. W przeciwieństwie do chłopca jego siostra Julka nie czuje spokoju, martwi się potencjalną obecnością potwora pod łóżkiem. Rodzice niosą córce ukojenie, spokojnie sprawdzając różne zakątki pokoju, a mama proponuje wspólne wykonanie… eliksiru na potwory! Mieszanka wody, lawendy i tymianku skutecznie rozprasza natrętne myśli, a naturalnie wyciszające działanie ziół dodatkowo wspiera dzieci w relaksie i zasypianiu.

Kasia Keller opisując tę codzienną rodzinną sytuację pomaga dzieciom znaleźć w historii Julki i Janka odbicie siebie i swoich emocji. To wspierająca oraz ważna praktyka, poprzez spojrzenie na problem z dystansu łatwiej nad nim pracować, a poczucie, że „nie tylko my tak mamy” daje także oddech i akceptację. Pod koniec książki dorośli znajdą kilka słów autorstwa Izabeli Maliszewskiej (Psyche et Soma), warto przeczytać je uważnie, to wartościowe informacje.

Przy dużym wsparciu i zrozumieniu rodziców i opiekunów lęki nie znikną, ale staną się bardziej oswojone. A dziecko zyska więcej wiary w siebie i sposoby, jak radzić sobie z problemem w innych jego odsłonach.

Barbara Górecka / Dom Bajek