Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Klimatomierz”. Recenzja

„Klimatomierz”. Recenzja
28 kwietnia 2023 Redakcja DZIECI

Kwiecień jest miesiącem szczególnym. Zgodnie ze swoją wiosenną nazwą odmienia nasze otoczenie wypełniając je większą dawką słońca, zapachem kwitnących drzew i rozedrganym świergotem ptaków. Taki właśnie mamy klimat – wiosna w rozkwicie serwuje w naszym kraju niezwykły spektakl przyrody. Trudno się dziwić, że właśnie w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, który jest okazją do refleksji natury ekologicznej.

Tworząc swoją autorską książkę „Zwierzokracja” (2018 r.) Aleksandra Woldańska-Płocińska dokonała bardzo interesującego zwrotu w swojej dotychczasowej twórczości. Poetyckie i zabawne historie z bohaterami zwierzęcymi (i roślinnymi) w roli głównej zamieniła na merytoryczny przekaz popularno-naukowy. Tym samym poznańska artystka rozpoczęła nowy rozdział, który zainicjował serię przemyślanych zarówno pod kątem treści, jak i formy, wartościowych tytułów dla dzieci. Po „Zwierzokracji”, „Smakologii” i „Śmieciogrodzie” przyszła kolej na kontynuację cyklu: „Klimatomierz” (wyd. Papilon, 2023).

Zadziorny chłopiec w żółtej pelerynie patrzący na czytelnika z okładki książki zachęca do uważnej i pogłębionej eksploracji tematu. Woldańska-Płocińska tym razem zebrała w jednym tomie cenne i ciekawe wątki związane z nauką o klimacie. Cierpliwie tłumaczy, czym różni się klimat od pogody, jaka jest historia i przyczyny zmian, które w ciągu miliardów lat dotykały i nadal dotykają naszą planetę, przedstawia ważne postaci ze świata badań i odkryć naukowych. Niełatwe dane ubiera w klarowny język, dostępny i zrozumiały. Co ważne – wiele uwagi poświęca aktualnej kondycji Ziemi, kładąc nacisk na to, co my, ludzie, możemy w tej sprawie zrobić. Zachęca do tego symboliczne hasło otwierające fabułę na jednej z pierwszych rozkładówek:
Zróbmy krok wstecz, żeby zrobić miejsce przyrodzie.

Aleksandra Woldańska-Płocińska jest również autorką ilustracji. Jak na kolejną część z serii przystało szata graficzna jest konsekwentną kontynuacją stylistyki poprzednich tytułów. Różnorodność tekstu odzwierciedlają nieszablonowe rysunki, nierzadko zawierające w sobie elementy humorystyczne, czasem poważne, zawsze dobrze puentujące wydźwięk treści. Wielorakie rozwiązania typograficzne, dekoracyjne bordiury i lekkość gamy barwnej to znaki rozpoznawcze artystki.

„Klimatomierz” to zbiór niepokojących informacji, których świadomość jest kluczowa w dzisiejszym społeczeństwie. Znajdziemy w nim także podpowiedzi działań, które można bez problemu wdrożyć w codzienne funkcjonowanie, a które w skali globalnej mogą stać się realnym wsparciem dla wyeksploatowanej planety. Przyszłość należy do naszych dzieci, edukujmy je mądrze.

Barbara Górecka / Dom Bajek


Link do zakupu książki https://bit.ly/Klimatomierz
Recenzja na empiku https://bit.ly/Klimatomierz