Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Niebieski dywanik”. Recenzja

„Niebieski dywanik”. Recenzja
15 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Koszulka w kolorze chabrowym

Są artyści szczególnie wrażliwi na kolory. Dzieła sztuki przez nich tworzone kipią od barw, czasem zaskakując szeroką paletą pełną energetycznych wyrazistych odcieni, innym razem zastanawiając kompozycją monochromatyczną wydobywającą poezję jednego koloru. Bywają też takie opowieści, w których to właśnie barwa pełni niezwykle ważną rolę, spajając niczym drogocenna nić liczne i różnorodne poruszone literackie wątki.

Taką rolę pełni kolor błękitny w zbiorze krótkich opowiastek „Niebieski dywanik” Wandy Chotomskiej (wyd. Literatura, 2023). To siedem rozdziałów przedstawiających przygody pięcioletniego Jasia i jego nietypowego przyjaciela – tytułowego błękitnego puszystego dywanika. Ich więź zaowocowała szeregiem ciekawych podróży i odkryć, przede wszystkim w najbliższej okolicy domu chłopczyka, ale także podczas jego pobytu wakacyjnego w Bułgarii nad Morzem Czarnym. Tu i ówdzie Jaś odkrywa, jak bogate odcienie może mieć barwa niebieska i w ilu konfiguracjach może człowieka zaskoczyć. W ogrodzie wesołej pani Petroneli poznaje legendę powstania niezapominajek, na pobliskiej łące uczy się rozróżniać kolor chabrowy, na wakacjach w dalekim kraju bada, czym tak naprawdę są niebieskie migdały. Bywa, że niebieskiego staje się zbyt dużo i wtedy ratunkiem stają się białe chmury.

Krótkie rozdziały pełne są ciepła słońca, wątków pobudzających dziecięcą wyobraźnię oraz historii, które silnie działają na zmysły czytelników. Wanda Chotomska po raz kolejny dzieli się z dziećmi pokładami swojej literackiej erudycji i niczym nieskrępowanej imaginacji. Odkrywanie świata z Jasiem o blond czuprynie i bardzo uważnym spojrzeniu jest nie lada przyjemnością.

Ilustracje do opowiadań stworzyła Anna Simeone, jak sama o sobie mówi – Ilustratorka z wyboru. Chwilami dość oszczędne w środkach plastycznych, na innych rozkładówkach bogate w detale rysunki urzekają prostotą i świetlistością koloru, a także pogodną radosną atmosferą.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek