Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Złote jajo. Recenzja

Złote jajo. Recenzja
11 kwietnia 2022 Redakcja DZIECI

Śmiałym krokiem weszliśmy w kwiecień, zbliżają się Święta Wielkanocne, zatem i szeroko zarysowana tematyka jajeczna zaczyna nas otaczać z różnych stron. Jajko jako symbol odradzającego się życia jest widoczne w obecnej porze roku w wielu kulturach, wiosną zaś ze szczególnym zainteresowaniem przypatrujemy się ptakom. Zanim jeszcze liście zasłonią widok można obserwować, jak z zapałem uwijają się przy swoich gniazdach, by umościć najwygodniejsze i bezpieczne legowisko dla przyszłej ptasiej mamy wysiadującej jaja. A gdyby tak dodać jajku cech ludzkich i uczynić go bohaterem fascynującej opowieści o ucieczce, tropieniu, statkach i odległych wyspach?

Wpadł na ten pomysł Rafał Witek w niedługiej opowieści „Maja na tropie jaja” (wyd. Egmont, 2012). W zawadiacko poprowadzonej historii rezolutna dziewczynka podlewając rośliny w ogrodzie spotyka złotopiórą papugę, której… uciekło własne jajo. Niesforny zbieg wykorzystał moment podczas burzowej wietrznej nocy i opuścił klatkę. Strapiona papuzia mama wraz z Mają ruszają tropem jaja napotykając szereg przygód, z których część rozgrywa się na otwartym morzu i statku kapitana Pawie Oko.

Wartko opowiedzianej historii towarzyszą ilustracje Emilii Dziubak, w których widoczne są jej charakterystyczne personalizacje przedmiotów nieożywionych. Tytułowe jajo zostało obdarzone nie tylko mimiką czy wyrazistymi oczami, ale i występuje z zabawnym akcentem w postaci pieluszki. Zwierzęta, które wspierają Maję i papugę w poszukiwaniach małoletniego uciekiniera zostały sportretowane z równie oddanym szczegółem i humorem.

Opowiadanie zostało opublikowane w uznanej i szeroko docenianej serii „Czytam sobie”, w poziomie drugim: „Składam zdania”. Wciągająca fabuła, ale i przemyślana forma (odpowiednia wielkość czcionki, część wyrazów podzielona na sylaby, 800-900 wyrazów w tekście) dostosowana do umiejętności dzieci ćwiczących umiejętność samodzielnego czytania wraz z przyciągającą oko szatą graficzną jest szczerą zachęta do aktywności czytelniczej. Polecam nie tylko wiosną!

Barbara Górecka / Dom Bajek