Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Mała książka o wielkiej Ukrainie. Z tekstem hymnu narodowego”. Recenzja

„Mała książka o wielkiej Ukrainie. Z tekstem hymnu narodowego”. Recenzja
16 maja 2023 Redakcja DZIECI

Kolor niebieski i kolor żółty

24 lutego 2022 – to data, która bardzo wyraźnie zapisała się w najnowszej historii naszego regionu Europy. Po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na terytorium Ukrainy nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy stali się nam jeszcze bardziej bliscy, język ukraiński zmieszał się z polskim, a liczne osoby szukające schronienia przed wojną znalazły je w Polsce.
24 sierpnia 1991 – tego dnia Rada Najwyższa Ukraińskiej SRR uchwaliła Deklarację Niepodległości Ukrainy. Jest to Dzień Niepodległości Ukrainy, który w obliczu trwającej już ponad rok walki staje się jeszcze bardziej wymowny i symboliczny.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie. Z tekstem hymnu narodowego / Розповідь про Україну. Гімн слави та свободи” Ołeny Charczenko i Michaela Samspona (wyd. Babaryba, 2022) to pięknie przemyślana i zilustrowana książka, która przybliżyć ma najmłodszym charakterystykę kraju nad Dnieprem. Napisana w dwóch językach – po polsku i ukraińsku – w prostych i przystępnych słowach opowiada o geografii, historii oraz ukraińskim hymnie na podstawie wiersza Pawło Czubynskiego „Jeszcze Ukraina nie umarła”. Pieśń do muzyki skomponowanej przez Mychajło Werbyckiego w 2003 roku zatwierdzono jako oficjalny hymn państwa. To między innymi słowa najważniejszego utworu wraz z krótkim komentarzem niosą fabułę książki.

W narracji nie brakuje także ważnych dla Ukraińców symboli – połączenia barwy błękitnego nieba z żółtymi polami pszenicy, herbu w postaci trójzęba zwanego tryzubem, kwiatu słonecznika czy krzewu owocującej na czerwono kaliny. Autorzy przywołują tradycyjne haftowane stroje oraz smaczną kuchnię, a także ważne osobistości tego kraju, jak poetę Tarasa Szewczenko czy konstruktora rakiet i statków kosmicznych Siergieja Korolowa.

Ważną rolę w książce odgrywają ekspresyjne wielobarwne ilustracje Poliny Doroszenko. Dynamiczne kompozycje o kolażowym charakterze zaskakują swobodnym połączeniem kolorów i faktur, a wyraziste kontury nakładanych plam kontrastują z różnorodnością deseni. Tradycyjny modelunek rysunku przeplata się z formami inspirowanymi pieczęciami i szablonami, inspirujące się także akcenty folklorystyczne.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” zachwyca żywiołowością obrazu, a słowa odwołujące się do niesłabnącej nadziei na pokój poruszają serce. Слава Україні!

Barbara Górecka / Dom Bajek