Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Mózg! Co w głowie siedzi”. Recenzja

„Mózg! Co w głowie siedzi”. Recenzja
5 lipca 2023 Redakcja DZIECI

Nie krępuj się. MYŚL (1)

Mózg. Ta z pozoru niewielka część naszego ciała (wagowo zajmuje około 2% całości organizmu człowieka) jest jego kluczowym elementem, swoistym centrum dowodzenia. Od wieków fascynuje naukowców i badaczy, a choć kolejne pokolenia próbują zgłębić jego wszystkie możliwości, nadal wiemy tylko o części z nich. Ewolucyjnie to jedno z naszych największych osiągnięć, trudno się zatem dziwić, że wzbudza tyle sensacji i zachwytów. A skoro umysł nie ma urlopu (nawet w wakacje!) w najnowszym letnim mikrocyklu recenzyjnym przyjrzymy się trzem książkom z mózgiem w roli głównego bohatera.

Zacznijmy od kartonowej książki dla młodszych dzieciaków, choć niech forma Was nie zmyli – mimo solidnych sztywnych stron i zaokrąglonych narożników nie jest to pozycja dla niemowlaków. „Mózg! Co w głowie siedzi” Anny Czerwińskiej-Rydel (wyd. Papilon, 2023) to pachnąca świeżym drukiem nowość o popularno-naukowym charakterze. Autorka książki sprawnie żongluje ciekawostkami o mózgu, płynnie przechodząc z tematu na temat, za każdym razem pozwalając na spojrzenie z innej perspektywy.

Narratorem opowieści jest światowej sławy profesor Mądralski i jego zaprzyjaźniony Kogut Piejak. Tych dwóch zabawnych bohaterów dodaje całości żartobliwego charakteru i czyni przekaz bardziej lekkim. Snute przez nich historie oraz zapisy rozmów zaznajamiają dzieci z różnicami mózgów w świecie zwierząt (ach te inteligentne sroki i kawki, o delfinach nie wspominając), budową mózgu człowieka i właściwościami jego dwóch półkul, charakterystyką neuronów o fantastycznych kształtach, rodzajami pamięci, narządami mowy, zmysłami… Bogatą w wiedzę treść merytoryczną uzupełniają inspirujące propozycje krótkich ćwiczeń wspierających nasze głowy.

Książkę zilustrowała Anna Gensler, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W kompozycjach artystki dominują duże akcenty w centrum rozkładówek wzbogacone o drobniejsze elementy, które w czytelny sposób pomagają uporządkować przedstawione fakty. Szeroka gama barwna oraz humorystyczne akcenty dają wrażenie oddechu, co z kolei zdecydowanie uatrakcyjnia popularno-naukowy przekaz czyniąc go zrozumiałym, ciekawym i przystępnym.

Książka została objęta patronatem czasopism: „Dzieci” i „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek