Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Recenzja„Mysz Tymoteusz i Jeż Fryderyk. Afera w Paryżu”. Recenzja

Recenzja„Mysz Tymoteusz i Jeż Fryderyk. Afera w Paryżu”. Recenzja
30 kwietnia 2023 Redakcja DZIECI

Apetyczne eklery w sercu paryskiego muzeum

Majestatyczne muzea pełne niezwykłych dzieł sztuki, tajemnicze zniknięcia i duchy, nocne tropienie, pościgi oraz aukcje obrazów podejrzanych o bycie fałszywymi – czy to nie jest przepis na dobry kryminał z malarstwem w tle? Dagmara Budzbon-Szymańska wraca w kontynuacji sensacyjnych przygód dwóch nietuzinkowych zwierzęcych detektywów. Tym razem zabiera czytelników w samo centrum barwnej francuskiej stolicy z monumentalną Wieżą Eiffla.

„Mysz Tymoteusz i Jeż Fryderyk. Afera w Paryżu” (wyd. Bosz, 2023) jest historią, w której także tajemnicze wątki natury przestępczej przeplatają się z ciekawostkami z dziedziny historii sztuki. Po udanym rozwiązaniu dwóch zagadek londyńskich kolekcji malarstwa Mysz Tymoteusz i Jeż Fryderyk rozszerzają działalność detektywistyczną na inne kraje Europy. Na prośbę Marceline, kustoszki opiekującej się na co dzień kolekcją impresjonistów w Musée d’Orsay, przybywają do Paryża, by rozwikłać tajemnicze wydarzenia ostatnich dni, które zdecydowanie niepokoją pracowników muzeum.

Dagmara Budzbon-Szymańska umiejętnie dozuje szczegóły, trzymając w napięciu do końca opowieści. Wprawnie skonstruowana fabuła to nie tylko historia obfitująca w zwroty akcji, ale i porcja lekko podanej wiedzy, która zaserwowana jako dodatek stanowi świetną przyprawę całego dania. Krótka charakterystyka impresjonistycznych dzieł zachęca do dalszego przeszukania albumów czy stron internetowych o sztuce – to doskonała zabawa na ćwiczenia z imaginacji i skonfrontowanie naszych wyobrażeń z rzeczywistymi obrazami przywołanego w treści książki malarza Claude’a Moneta.

Trzecią część przygód rezolutnych tropicieli zilustrowała, podobnie jak dwie poprzednie, Joanna Gębal. Powstałą w ten sposób serię konsekwentnie spina wyrazista w stylu szata graficzna, artystka podążą charakterystyczną dla siebie ścieżką płaskiej plamy i celowej geometryzacji form. Kolorem wiodącym w paryskiej aferze jest barwa o miękkim i ciepłym odcieniu koralu i brzoskwini doskonale oddająca wątek natury kulinarnej obecny pod postacią smakowitych eklerów z czekoladą z wyrafinowanej cukierni w sercu Montmartre.

Uważna lektura książki „Mysz Tymoteusz i Jeż Fryderyk. Afera w Paryżu” może zatem przyprawić o pozytywny dreszcz emocji, ale też rozbudzić apetyt. Przede wszystkim na francuskie malarstwo i… słodycze 🙂

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek