Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (6)

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (6)
21 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Na siostry i braci
Zimowy plakacik – śnieg…

– nie da się ukryć, że zima jest porą roku, w której świat zwalnia. Miejsce słonecznej krzątaniny zajmują mgliste poranki i długie wieczory, krajobraz zasnuwa wąska paleta barw przeplatana od czasu do czasu ulotną bielą śniegu. To czas dobry dla książek i herbaty z goździkami, głębokich foteli i otulających pledów, zapachu drożdżowego ciasta z cynamonem, ciepłego mleka i rozgrzewającego blasku świec. Idąc za tym kuszącym zaproszeniem w domowe pielesze prezentujemy książki o zimie i Bożym Narodzeniu, tytuły, które skrzą się od szronu i jednocześnie rozpalają serca.

Gdy poranki coraz intensywniej malują nam mrozem policzki na czerwono w niejednym z nas natychmiast odzywa się tęsknota za sportami zimowymi. Zapierające dech w piersiach górskie widoki karmią oczy na chwilę przed zjazdem na nartach po stoku. Charakterystyczny odgłos mknących łyżew po lodzie łączy się z miękkim płynącym ruchem na lodowisku. Obserwacja zawodów w skokach czy biegach narciarskich łączy pokolenia w gorącym kibicowaniu. Emocje związane ze sportem są silne i ważne.

Każdemu, kto miałby ochotę poważniej zgłębić konkretne dyscypliny szczerze polecam książkę „Na śniegu. Sporty zimowe” (wyd. Polarny Lis, 2018). Łukasz Olkowicz, na co dzień dziennikarz sportowy, w trzytomowej serii przybliża dzieciom tajniki gier zespołowych oraz sportów walki, w tej części zaś skupia się na pięciu dziedzinach: biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim i snowboardzie, skokach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym oraz hokeju na lodzie. Opisuje oczywiście sport zawodowy, skupiając się na zasadach i obowiązujących regułach, wymaganym sprzęcie, rodzajach treningu. Ważnym aspektem jest omówienie predyspozycji przydatnych w trenowaniu oraz sposobach na wzmacnianie swoich mocnych stron. W każdym rozdziale przybliża także sylwetki wybitnych sportowców, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wśród reprezentantów naszego kraju znajdują się między innymi Justyna Kowalczyk, Tomasz Sikora, Andrzej Bachleda-Curuś, Adam Małysz, Kamil Stoch, Grzegorz Filipowski czy Mariusz Czerkawski. W książce nie zabrakło również miejsca na ciekawostki historyczne.

Ilustracje i szatę graficzną książki stworzyło studio graficzne zespół wespół. Nowoczesne, silnie zgeometryzowane formy, płaskie plamy barwne, mocne soczyste kolory i duża obecność bieli oraz błękitu przeplatanego z granatem to znaki charakterystyczne dynamicznych rozkładówek.

Po tak intensywnej lekturze nie pozostaje nic innego jak ruszyć na śnieg!

Barbara Górecka / Dom Bajek