Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Nasze patenty na trudne momenty”. „Lenka rymuje o tym, co czuje”. Recenzja

„Nasze patenty na trudne momenty”. „Lenka rymuje o tym, co czuje”. Recenzja
22 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Kilka słów o ważnych sprawach

Warto rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się w naszym ciele i umyśle pod wpływem emocji. Poziom trudności komunikatu oczywiście musi być zależny od percepcji maluszka, jednak kluczowym faktem jest uświadomienie mu, że każdy z nas czuje, miewa różne momenty, że bywa pięknie i przyjemnie, ależ też trudno i wymagająco. Ciekawe jest również to, że opracowujemy wielorakie pomysły na to, jak sobie z emocjami radzić na co dzień, jak je oswajać, a nawet łagodzić, gdy jest to szczególnie potrzebne. Wyważona i umiejętna edukacja w tej materii jest szczególnie potrzebna, daje poczucie sprawczości i łagodzi stres.

Dwie kartonowe książeczki dla najmłodszych czytelniczek i czytelników autorstwa Marii Lekszyckiej-Petryszyn (wyd. TO MISIE podoba, 2023) wprowadzają te obszary pojęciowe. „Lenka rymuje o tym, co czuje” (ilustracje Ewelina Garbula) jest niedługą opowiastką o kilkuletniej Lence. Jak każdej innej dziewczynce w jej wieku, także i jej przytrafiają się różne chwile. Wita nas radosna i z szerokim uśmiechem na twarzy. Kolejna rozkładówka przedstawia tytułową bohaterkę pełną złości i rozczarowania z powodu nieudanego rysunku. Są momenty, w których Lenka czuje strach, nudę, wstyd, martwi się o coś lub wypełnia ją radość połączona z wdzięcznością. Krótka fabuła pozwala na spojrzenie na daną emocję w kontekście codziennych wydarzeń z życia dziecka. Autorka puentuje swoją opowieść istotnym przesłaniem – wezwaniem do szanowania siebie i innych oraz wzajemnej życzliwości.

Z kolei „Nasze patenty na trudne momenty” (ilustracje Malwina Hellich) jest książką zawierającą bezpretensjonalnie podane rady na troski, złości, zmartwienia i inne emocjonalne wyzwania. Sympatyczne zwierzaki dzielą się z dziećmi swoimi pomysłami – słoń tupie intensywnie, by pozbyć się gniewu, dla tygrysa lekiem na zgryzoty jest przytulas, flaming wolno odlicza do dziesięciu uważnie i w skupieniu kontrolując oddech. Wśród innych przydatnych patentów jest rozmowa z przyjaciółmi, chwila przyjemnej samotności w tajnej kryjówce, taniec. To taki podręczny, mile podany narzędziownik dla maluszków (choć wdrożenie porad w życie przydaje się w każdym wieku).

Książki zostały objęte patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek