Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek”. Recenzja

„Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek”. Recenzja
28 marca 2023 Redakcja DZIECI

Nastoletnie córki

Czas dojrzewania to niełatwy okres w życiu człowieka. Następujące po sobie duże zmiany dotykają nie tylko sfery ciała, ale także umysłu. Organizm musi się „przeprogramować”, a w każdym konkretnym przypadku ten proces przechodzi w nieco innej formie. Czy będąc rodzicem można się na ten okres przejściowy przygotować? Co warto o nastolatkach wiedzieć? Zdecydowanie dobrze dobrane lektury mogą być dużym wsparciem. Zarówno przed, jak i w trakcie. Byśmy mądrze towarzyszyli i wspierali nasze dzieci w zmianie.

„Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” (wyd. Muza, 2023) jest dobrze pomyślaną publikacją. Napisaną nie w formie klasycznego poradnika, w którym klarownie podane rozwiązania potrafią szczerze zirytować, kiedy życie pisze inny scenariusz niż w książce. To uczciwa, wielowątkowa rozmowa trzech specjalistek: Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej. Krystyna Romanowska jest dziennikarką, jej rozmówczynie to lekarki na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą, od lat służące im oraz całym rodzinom pomocą psychiatryczną i psychoterapeutyczną.

Temat, który poruszają dotyczy nie tylko ogólnie okresu dojrzewania, ale jej specyficznej odsłony – nastoletnich dziewczynek i młodych kobiet. Opisują wyzwania, które w większości dotyczą właśnie nastolatek. Społeczne kwestie wychowania, narzucane role i spojrzenia, napędzona przez Internet samokrytyka, seksualizacja to wątki, które są szczególnie istotne w tych rozmowach. Jak chronić nastolatki przed myślami samobójczymi, depresją, anoreksją? Jak wspierać w mądrym myśleniu o samej sobie? Jak być obecnym i jednocześnie pozwolić na oddalenie, konieczne z punktu widzenia rozwoju.

Stawiane w rozmowach pytania są często tożsame z tymi, które padają z ust uważnych czy zaniepokojonych rodziców. Głębokie i szerokie doświadczenie obu lekarek pozwala na zyskanie perspektywy, ich osobiste doświadczenia terapeutyczne przywoływane w książce są często tymi, które dotykają wielu rodzin. I choć lektura bywa gorzka i trudna, konfrontuje bowiem oczekiwania i marzenia z rzeczywistością, niesie także wiedzę, a z nią świadomość i spokój.

Co ważne w mojej opinii to książka nie tylko dla rodziców czy opiekunów córek. Część z opisywanych kwestii dotyczy nastolatków w pełnej krasie, niezależnie od płci czy jej postrzegania przez daną osobę. To mądre narzędzie wywołujące refleksję i dające dorosłym szersze spektrum rozumienia tego, co się wydarza w ich rodzinie.

Barbara Górecka / Dom Bajek