Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Trefliki i dobre nawyki. Nos”. Recenzja.

„Trefliki i dobre nawyki. Nos”. Recenzja.
6 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Mieć nosa

Są takie chwile w roku, w których szczególnie jesteśmy narażeni na infekcje. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć siłą rzeczy młodsze organizmy dopiero nabierają odporności, a maluchy przebywające w licznej grupie rówieśniczej są intensywniej eksponowane na wszelkie wirusy i bakterie. Katar leczony trwa tydzień, nie leczony siedem dni – znamy tę maksymę, prawda? Przyglądając się bliżej temu, co dotyka bezpośrednio nasz nos zauważyć jednak możemy pewne przydatne nawyki, nad którymi warto pracować od dzieciństwa. Dla higieny i zdrowia – własnych oraz osób z naszego otoczenia.

Książka „Trefliki i dobre nawyki. Nos” Martyny Jelonek (wyd. Trefl Books, 2022) to zabawny, a jednocześnie bardzo edukacyjny zapis wszelakich kwestii dotyczącej poruszanej w tytule delikatnej części ciała. Autorka zgrabnie porusza różne wątki, w tym między innymi przywołując powiedzonka z nosem w roli głównej (mieć do czego nosa, widzieć tylko własny czubek nosa). Poza walorem kulturowym i językoznawczym Treflikowe przygody są także punktem wyjścia do przedstawienia rzetelnej wiedzy. Czym jest katar? Dlaczego mając katar nie czujemy smaku potraw? Jak odpowiednio wycierać nos i dbać o jego dobrostan w czasie infekcji? Czym jest nebulizator i na czym polega inhalacja? Dlaczego odczuwamy różne zapachy? Martyna Jelonek umiejętnie splata ze sobą nosowe ścieżki przedstawiając czytelnikom dobrze zaplanowaną mozaikę różnych pojęć.

 Za projekt okładki i ilustracje odpowiada Wiktoria Kostka. Bohaterowie znanej serii filmów animowanych, rodzina Treflików, dobrze znani są dzieciom; w wersji literackiej są dodatkowym źródłem zainteresowania, zwłaszcza dla najwierniejszych fanów bajki.

Ten edukacyjny tytuł wchodzi w skład cyklu poświęconego prostym sposobom pracy nad dobrymi nawykami. Książki stworzone pod czujnym okiem psychologów wspierają przedszkolaki w ich naturalnym rozwoju, bez nacisku budując dobre wzorce oraz dając rodzicom i opiekunom wartościowe argumenty w codziennej trosce o pociechy. Wyjątkowe w swym charakterze ostatnie lata i pandemia koronawirusa uwrażliwiły nas na konieczność dbania o zdrowie własne oraz pozostałych członków rodziny, nasza społeczna świadomość szybkości szerzenia się chorób tym bardziej wywołuje potrzebę rzetelnej edukacji w tym zakresie. Z Treflikami proces ten jest zdecydowanie przyjemniejszy.

Barbara Górecka / Dom Bajek