Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pierwsze Nuty Wiosny”. recenzja

„Pierwsze Nuty Wiosny”. recenzja
20 marca 2024 Redakcja DZIECI

Brygada Leśnych Grajków

Jak można przywitać WIOSNĘ? Obrzędowość ludowa zna wiele sposobów na to, by oznajmić światu nadejście nowej pory roku, która zwiastuje odrodzenie życia i powrót tętniącej kolorami roślinności. Zwyczaje te zazwyczaj są głośne – hałas miał odstraszyć zimę, która dawniej oznaczała nie tylko symboliczną śmierć, ale była realnym zagrożeniem dla dobrostanu niejednego gospodarstwa. Okazuje się, że zwierzęta także mają na to swój pomysł – barwny, krzykliwy, zawadiacki…

Książka napisana przez Jessicę Kulekjian „Pierwsze Nuty Wiosny” (wyd. Dwukropek, 2024) opowiada o lesie, który jeszcze przykryty jest cichym śniegiem, jednak wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że niebawem stan ten ulegnie przemianie. Mieszkańcy lasu powoli budzą się z zimowego snu i szykują na triumfalne przybycie ciepłych promieni słońca oraz bujnej soczystej zieleni. Aby z należytą troską i szacunkiem przywitać wiosnę zbierają się w zespole muzycznym komponując odpowiednią melodię na pierwsze z nią spotkanie.

Borsuczka Buczka także z ochotą zabiera się do dzieła, dzierżąc w dłoni twardego muchomora oraz dwie makówki kreuje głośne melodie oparte na rytmie i radości. Taki nastrój jednak nie pasuje Panu Łosiowi, który jest głównym muzykantem oraz osobą odpowiedzialną za dźwięk całej gromady. Energia bębnów wydaje mu się zbyt jazgotliwa i nieodpowiednia…

Co w tej sytuacji zrobi Buczka? Jej serce wypełnia morze dobrych chęci, a łapkom trudno odmówić krzepkiego wybijania rytmu. Czy melodia płynąca z wnętrza duszy, prosta i szczera, okaże się muzyką odpowiadającą przemianie, która dzieje się w lesie na przełomie dwóch pór roku?

Jennifer Bower, artystka oraz członkini The Society of Children’s Book Writers and Illustrators, kreuje świat przedstawiony skupiając się na emocjach głównych bohaterów, które odzwierciedlone są w charakterze kompozycji obrazu i tekstu. Towarzysząca narracji muzyka prześwietla fabułę nadając jej osobliwy porządek oraz energię, a zmieniające się otoczenie pozwala dostrzec nadejście wiosny w pełnym jej rozkwicie.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek