Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Przygody Fenka”. Dbam o środowisko. Recenzja

„Przygody Fenka”. Dbam o środowisko. Recenzja
11 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Ziemia to nasz wspólny skarb

W najnowszym numerze czasopisma „Dzieci” opublikowany został mój artykuł poświęcony książkom dla dzieci, które dotykają tematyki wzmożonego konsumpcjonizmu i związanych z nim problemów natury ekologicznej. Jako społeczeństwo coraz intensywniej eksploatujemy naszą planetę, nie zawsze zważając na jej dobrostan. Stąd tak ważna jest szeroka i rzetelna edukacja, szerzenie wiedzy różnymi kanałami, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym.

Nawiązując do tematu polecam przyjrzeć się serii niewielkich książeczek „Przygody Fenka”. Cykl edukacyjnych opowiastek opublikowanych przez Konrada Sobika dzieli się na różnorodne wątki tematyczne. W ramach zagadnienia „Dbam o środowisko” czytelnicy mogą zapoznać się z takimi tytułami jak: „Segreguję śmieci”, „Woda to skarb” oraz „Sprzątanie świata”, do których tekst napisała Magdalena Gruca (wyd. Konrad Sobik, 2020-2022, ilustracje Ewa Zontek).

W trzech niewielkiego formatu książeczkach bohaterem jest lis Fenek i jego przyjaciele z przedszkola Słoneczna Kraina, fabułę łączy tematyka ekologiczna. „Segreguję śmieci” opowiada o pojawieniu się nieopodal placu zabaw dziwnych, dużych przedmiotów przypominających kolorowe igloo. Wkrótce okaże się, że to kontenery na odpady barwą sugerujące konkretny rodzaj śmieci. Akcja historii „Woda to skarb” rozgrywa się w domu – dzieci po powrocie z placu zabaw myją ręce i zapominają zakręcić wodę. Ten incydent posłużył mamie Fenka do wyjaśnienia, jak istotną rolę w przyrodzie i ekosystemie naszej planety pełni woda oraz jak ważne jest umiejętne gospodarowanie jej zasobami. „Sprzątanie świata” to opowieść o przedszkolakach sprzątających sąsiadujący z placówką park. Autorka wplata w codzienne historie wątki edukacyjne spokojnie tłumacząc ustami literackich bohaterów, jakie wyzwania niesie nam codzienne dbanie o środowisko. Przystępny język i dobre przykłady niosą nie tylko wiedzę, ale też są zachętą do wypracowania zmiany nawyków.

Pod koniec każdej z książek rodzic czy opiekun znajdzie słowo inspiracji napisane przez specjalistę w danej dziedzinie: Martę Szczecińską – edukatorki ekologicznej promującej ideę recyklingu, Wojciecha Ziębę – fundatora i prezesa Polskiej Fundacji dla Afryki czy Agnieszki Antosik – redaktorki naczelnej portalu Ulica Ekologiczna. Tym samym książka staje się punktem wyjścia do dalszych działań, które warto podjąć w domu czy przedszkolu.

Barbara Górecka / Dom Bajek