Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pszczelarz Józek”. Recenzja

„Pszczelarz Józek”. Recenzja
16 lipca 2023 Redakcja DZIECI

16Przyjazne bzyczenie sąsiadek

Lato kojarzy się z wieloma zapachami, dźwiękami i smakami. Nawet trudno sobie wyobrazić, ile z nich zawdzięczamy pszczołom! Począwszy od kwitnących drzew owocowych wiosną, przez letnie miesiące aż do jesieni te pracowite owady dbają o zapylanie roślin, jak i produkują apetyczny miód. Przysłuchiwanie się delikatnemu bzyczeniu pod drzewem kwitnącej lipy i wdychanie zapachu jako żywo odzwierciedlającego aromat złocistej słodyczy to jedno z najmilszych doświadczeń zmysłowych dostępnych dla każdego zainteresowanego w lipcu. A przecież to tylko wycinek pszczelich przyjemności!

Prawdziwą miłością pszczoły obdarza Simona Smatana, słowacka twórczyni i ilustratorka książek dla dzieci (a prywatnie pszczelarka). Jej debiutancka publikacja autorska „Pszczelarz Józek” (wyd. Tatarak, 2023) zachwyca spokojnie prowadzoną opowieścią o pięknej przemianie. Narrację rozpoczyna minimalistycznie ujęta scena samotnego domu w opuszczonej dolinie. Miejsce jawi się zdecydowanie jako nieprzyjazne do mieszkania, nic zatem dziwnego, że w tym jednym domu przebywa tylko jedna samotna osoba, melancholijny Józek. Jego życie diametralnie odmienia poranek, w którym obok domu pojawia się pszczeli rój.

Ten przełomowy moment czyni z pszczół ukochane sąsiadki Józka, a z samotnego mężczyzny zaangażowanego i pogodnego pszczelarza oraz ogrodnika. Wkrótce zmienia się nie tylko codzienność tytułowego bohatera, ale i jego otoczenie, w którym zakochany w pszczołach Józek sadzi kwiaty oraz liczne drzewa owocowe, dba o zieleń i stopniowo czyni z okolicy miejsce zachęcające do zamieszkania. Czy obecność bzyczącego roju przyniesie jeszcze więcej zmian?

Simona Smatana rysuje prowadzoną opowieść za pomocą delikatnie kładzionej kreski, nieskomplikowanych kształtów, z uproszczoną perspektywą i delikatnie wydobytym światłocieniem. Uwagę zwraca dopracowana wyważona gama kolorystyczna. Kolory świadomie stonowane oraz jakby nieco wyblakłe doskonale korespondują ze spokojnym i wyciszonym charakterem toczącej się niespiesznie historii.

Poza poetycką opowieścią o zmianie i dostrajaniu się do rytmu przyrody czytelnicy znajdą także kilka praktycznych wiadomości z życia pszczół. Warto przeczytać je uważnie, by docenić te niezwykłe i pożyteczne stworzenia.

Barbara Górecka / Dom Bajek