Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi”. Recenzja

„Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi”. Recenzja
5 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Zadziwiające bogactwo fauny

Natura w swojej prostocie, a jednocześnie skomplikowaniu jest czymś, co nieustannie zadziwia. Podstawowa wiedza szkolna z zakresu botaniki czy zoologii daje zaledwie mgliste pojęcie o tym, jak zdumiewające procesy rządzą przyrodą, jak potrafi się ona dostosować do trudnych warunków czy wyzwań środowiskowych, jak genialnymi rozwiązaniami dysponuje. Nie jest zatem zaskakującym fakt, że chętnie sięgamy po filmy czy książki, które uzupełnią to, czego często brakuje na szkolnych lekcjach.

W tej materii bardzo interesującą jest publikacja autorstwa Cathy Evans, pisarki oraz specjalistki z zakresu weterynarii: „Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” (wyd. Kropka, 2024). To fascynująca popularno-naukowa podróż dotykająca zaledwie fragmentu bogatego świata tego rodzaju kręgowców, a jednak skomponowana tak, że daje szersze spojrzenie na podobieństwa i różnice oraz przedstawia zaskakujące ciekawostki. Czy wiedzieliście, że kangurek w chwili urodzenia ma około 1 centymetra długości, jego mama ma dwie macice, a pancerniki w obliczu niesprzyjających warunków (np. suszy) potrafią podwoić czas trwania ciąży? A co powiecie na fakt, że mały szympans jest w stałym kontakcie z plecami matki przez cztery lata, a dziecko lisa nosi nazwę niedolisek?

Autorka opiera narrację książki na przedstawieniu rodziny ssaków od godów, przez zapłodnienie, przebieg ciąży i porodu, po opiekowanie się maleństwami łącznie z karmieniem, wychowywaniem oraz nabywaniem samodzielności. Na tle różnorodnych ssaków obecność człowieka wraz z jego naturą czasem znacząco kontrastuje z różnorodnymi zwierzętami, innym razem zwraca uwagę podobieństwem niektórych procesów.

Autorką ilustracji jest pochodząca z Brazylii, obecnie mieszkająca w Wielkiej Brytanii absolwentka Cambridge School of Art Bia Melo. Jej ekspresyjne rysunki przykuwają wzrok natężeniem kładzionej kreski i zróżnicowanej faktury – od miękko prowadzonej plamy akwareli, przez silnie zakreskowane elementy kompozycyjne po chaotycznie splątane i pełne dynamiki skupiska linii w partiach ilustrujących zwierzęce futra.

„Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” czyta się lekko i z dużym zainteresowaniem. Lecz w tej książce nie tylko chodzi o ciekawostki, ale przede wszystkim o obraz dający wyobrażenie o bogactwie świata ssaków z jego wieloma odcieniami.

Barbara Górecka / Dom Bajek