Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Traktorek jest dzielny”. Recenzja

„Traktorek jest dzielny”. Recenzja
16 marca 2023 Redakcja DZIECI

Poczuć sprawczą moc

„Bądź dzielny!” – tak sformułowany komunikat rodzice często kierują do swojego dziecka. Lecz co to właściwie znaczy? Czy w żadnej sytuacji nie można czuć strachu? Czy zawsze trzeba twardo reagować na przeciwności? Oczywiście, że nie. Charakterystyka przymiotnika dzielny zyskuje ostatnio nowe znaczenie. Przedefiniowaniu stopniowo ulega także proces wychowywania chłopców, daje im przestrzeń na odczuwanie lęku, emocji, płaczu. Bo dzielny to nie tylko ten, który jest zawsze silny. Dzielny to także ktoś, kto mimo przeciwności potrafi podjąć działanie w chwili, gdy to naprawdę potrzebne.

W książce autorstwa Natalie Quintart „Traktorek jest dzielny” (wyd. Papilon, 2023) bohaterem jest tytułowy Traktorek, który mieszka w gospodarstwie Duży Dąb. W tej wesołej zagrodzie spotkać można jeszcze różne zwierzęta – szaronakrapianego konia Antka, burego psa Julka czy dziarską kaczkę Lusię.

Pewnego dnia Tata Traktor zabiera synka na górkę, by mogli szybko z niej pozjeżdżać. Okazuje się jednak, że pogoda im nie sprzyja, pada deszcz, robi się błotniście i mały Traktorek czuje lęk przed tą przygodą. Tata zaś spokojnie namawia malca na podjęcie próby, wyjaśniając, że w ich pracy bywają różne momenty i warto zawczasu przećwiczyć różne opcje, by być przygotowanym na wielorakie scenariusze. Traktorek traci równowagę i zjeżdża w trawę. Od tej chwili postanawia, że nigdy nie opuści stodoły w czasie deszczu…

Życie, jak wiemy, pisze rożne momenty, nie zawsze możemy je przewidzieć. W chwili próby, gdy po wylaniu rzeki kura Halina z kurczętami są zagrożone, malec podejmuje wyzwanie i ratuje przyjaciół. Pokonanie strachu i swoich przekonań pomogło Traktorkowi uwierzyć w siebie. Mieszkańcy zagrody i sam Traktorek są bardzo dumni.

Natalie Quintart opisuje proces wewnętrznej przemiany Traktorka, dając mu najpierw przestrzeń i czas do tego, by się zatrzymać w swoim lęku, a później wyjść ze strefy komfortu. Choć okazja ku temu jest nagła i nieprzewidziana, potrzeba serca oraz chęć niesienia wsparcia jest silniejsza od niepokoju i pozwala Traktorkowi na przełamanie impasu. To także opowieść o odpowiedzialności i współpracy, która gwarantuje bezpieczeństwo. Philippe Goosens delikatną kreską i łagodną kolorystyką rysuje sceny tej historii, czerwony Traktorek w wersji retro oraz przyjazna gromada zamieszkująca gospodarstwo od razu wzbudzają sympatię.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek