Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Traktorek marzy o lataniu”. Recenzja

„Traktorek marzy o lataniu”. Recenzja
27 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Poszybować wysoko pod niebo, między chmury…

Kto z nas nie marzył o lataniu…? Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy już samą taką myśl skrupulatnie i natychmiast przeganiają z głowy, a fantazyjna idea oderwania się od ziemi napawa ich lękiem. Jednak dla wielu ludzi, już od wieków marzenie o tym, by podobnie jak ptaki wzbić się w przestworza towarzyszyło codzienności. Nic zatem dziwnego, że praca nad maszyną latającą ma tak długą historię.

Poniekąd o tym właśnie jest najnowsza książka Natalie Quintart „Traktorek marzy o lataniu” (wyd. Publicat, 2024). Tym razem znany już z wcześniejszych części sympatyczny czerwony Traktorek zmaga się z kolejną silną i ważną emocją. Samo latanie jest tutaj kluczem do zrozumienia jego wewnętrznego stanu – w momencie, gdy w okolicy pojawia się nowy bohater, samolot Gustaw, zadziwienie Traktorka wzrasta z każdą chwilą. Gustaw proponuje zawody, podczas których nieoczekiwanie wnosi się w powietrze. Ten nagły lot onieśmiela Traktorka, wzbudza jego szczery podziw, ale także zaskoczenie oraz… zwiększającą się zazdrość. Ta ostatnia rośnie w siłę, gdy czerwony pojazd odkrywa, że kury także potrafią fruwać. On również chciałby spróbować szybowania, podejmuje nawet próbę oderwania kół od ziemi, ale ta kończy się fiaskiem, a pewność siebie zdecydowanie maleje.

Natalie Quintart pod postacią przyjaznego pojazdu portretuje dzieci i ich uczucia. Jakże często porównywanie się do innych podcina im skrzydła? Zresztą – ten stan dotyka także młodzież czy osoby dorosłe, niezależnie od wieku. Tymczasem autorka podkreśla, że każdy z nas ma ważną rolę do spełnienia. Każdy jest równie ważny, potrzebny, a także całkowicie wystarczający z zestawem umiejętności i własnym charakterem. Traktorek szczęśliwie zyskuje nowego przyjaciela oraz dostrzega swoje mocne strony. Bo w różnorodności tkwi społeczna siła, tak bardzo potrzebna do budowania relacji międzyludzkich opartych na współpracy i wymianie doświadczeń.

Książka została objęta patronatem czasopism: „Dzieci” i „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek