Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie”. Recenzja

„Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie”. Recenzja
30 maja 2024 Redakcja DZIECI

Jeśli to widzisz, jeśli to słyszysz ocal choć błękit na naszym niebie
Uratuj kosmos! Uratuj kosmos! Chociaż dla siebie, chociaż dla siebie

– na fali powrotu do Akademii Pana Kleksa dugą młodość przeżywają piosenki towarzyszące kultowym już filmom z lat 80. poprzedniego stulecia. A że 21 maja każdego roku świętujemy Światowy Dzień Kosmosu trudno nie przywołać przy tej okazji kosmicznych przygód literackich. Jest ich wiele, są niezwykle inspirujące, czasem bywają efektowną mieszanką nauki i fikcji, innym razem kipią od ciekawostek czy dobrze podanej wiedzy. Są pozaziemskie książki dla młodszych i starszych dzieci, każdy znajdzie coś dla siebie.

Tym razem proponuję wybrać się w wirtualną międzyplanetarną podróż z Sarą, która przeżywa ogromny kryzys związany z przeziębieniem i koniecznością przebywania w łóżku… Wszak jest to bardzo nudne! W ten nieoczywisty sposób rozpoczyna się fabuła książki autorstwa Rosemary Mosco „Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie” (wyd. Nasza Księgarnia, 2022). Tytuł wchodzi w skład świetnie pomyślanej serii komiksowej o wdzięcznym tytule „Naukomiks”, w której opublikowano dotychczas łącznie 12 pozycji.

Sara wraz z koleżanką Jill, która jest inicjatorką fabularnej podróży po Układzie Słonecznym, rusza w wir przygód. Dziewczyny do dyspozycji mają funkcjonalną rakietę kosmiczną z nowoczesnym napędem – paliwem jest entuzplazma, której nazwa pochodzi od słowa od entuzjazm. W skład załogi wchodzą pies, kot, wąż, chomik i robotyczny Dokładny Nawigator Astronomiczny (DNA).

Celem wyprawy jest wizyta na wszystkich ważnych elementach Układu Słonecznego, począwszy od Słońca wieńcząc na Pasie Kuipera. Rosemary Mosco, laureatka Reuben Award – nagrody za inny popularnonaukowy komiks („Birds and Moon”), rysuje fabułę barwnie liczne wątki humorystyczne przeplatając ciekawostkami z dziedziny astronomii (wymiary planet, pochodzenie nazwy etc.).

Autorem szaty graficznej jest Jon Chad, absolwent Savannah College of Art and Design. Artysta umiejętnie łączy język komiksu z wymogami, które stawia literatura popularno-naukowa. W jego odsłonie rysunek budują zarówno ilustracje o charakterze realistycznym, będące odzwierciedleniem naszej aktualnej wiedzy o kosmosie, jak i kompozycje o dużej zawartości humoru oraz wizualnego żartu.

Nie pozostaje nic innego jak zapiąć pasy i wspólnie z bohaterkami komiksu ruszyć w kierunku gwiazd.

Barbara Górecka / Dom Bajek