Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Zagadki babci”. Recenzja.

„Zagadki babci”. Recenzja.
20 stycznia 2023 Redakcja DZIECI

Nowy wymiar Babci

Babcia to właściwie instytucja. Nierozłącznie kojarzy się z obfitymi obiadami, koniecznie dwudaniowymi i domowym deserem, ciepłem solidnego przytlenia, robótkami na drutach i ustalonym rytmem dnia. Ale czy na pewno takie są dzisiejsze babcie? Moja zdecydowanie spełniała te kryteria, obserwując jednak moich własnych rodziców w roli dziadków już widzę znaczącą zmianę. Seniorzy są dziś aktywni, barwni, zainteresowani światem. Zaangażowani i obecni. Duchem zdecydowanie młodsi!

Taką refleksję miałam również czytając zbiór fantastycznych opowiadań zebranych w tomie „Zagadki babci” (wyd. Frajda, 2022). Młode poznańskie wydawnictwo zaprosiło do współpracy ważnych autorów: Sylwię Chutnik, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, Grzegorza Kasdepke, Tomasza Samojlika, Zofię Stanecką, Mariusza Szczygielskiego i Ewę Winnicką. Tak dobrany zestaw literacki już na samą myśl wyostrza apetyt. Trudno się zatem dziwić, że zbiór siedmiu opowiastek intryguje i pozwala dostrzec, ale i docenić inne wymiary nowoczesnych babć.

Opisywane starsze panie tylko metryka łączy z poprzednim pokoleniem. Babcia Halinka jest zaangażowaną ekolożką penetrującą miejskie tereny dzikiej przyrody i wyrabiającą w zaciszu domowym bomby nasienne. Babcia Ignacego jest naukowczynią i badaczką zwierząt, w tym celu podróżuje po całym świecie, ale i przemierza każdą ze ścieżek lasu, w którym stoi jej dom. Pani Malwina pracuje jako ochroniarka, na potrzeby aktorskiej sceny zamienia się jednak w każdą postać. Babcia Ania i jej partnerka Zosia podejmują ostateczną decyzję o ślubie. W Amsterdamie, zielonych włosach i pełni szczęścia w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół.

Poza dobrze skrojonymi fabułami i ciekawymi historiami przebija z tej książki nowy duch. Autorzy niosą czytelnikom inne spojrzenie na starsze pokolenie. Przebojowe babcie, pielęgnujące swoje zainteresowania, dbające o własny rozwój intelektualny, wesołe i doceniające bieg życia występują często w kontrze do zabieganych i odpowiedzialnych (trochę też nudnych, bądźmy szczerzy) rodziców. Wbrew obiegowym opiniom to babcie znajdują międzypokoleniowe porozumienie i zyskują szacunek w oczach swoich wnuków.

Ilustracje do książki stworzyła ukraińska artystka Oksana Draczkowska, absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Z pazurem portretuje główne bohaterki siedmiu opowiadań bawiąc się konwencją i stereotypowym wizerunkiem babć ubranych we wzorzyste kwieciste sukienki, długie koszule nocne czy sznury pereł dobranych pod kształt i kolor klipsów. Jednocześnie nowoczesny język rysunku dopełnia charakterologicznie dziarskie i wielce inspirujące panie. Mam nadzieję, że kiedyś i ja także będę taką wyrazistą babcią.

Barbara Górecka / Dom Bajek