Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Trening ciiiiszy dla dzieci”. Recenzja

„Trening ciiiiszy dla dzieci”. Recenzja
18 maja 2023 Redakcja DZIECI

Witamy Cię na treningu ciiiiszy

Cisza – stan bez dźwięku, stan relaksu, uspokojenia zmysłów, odcięcia od wielu bodźców. Chwila na skupienie na sobie, ale też na tym, co ważne. Potrzebna, by usłyszeć. By myśleć, skojarzyć, wyciągnąć wnioski. A także, co równie ważne, dać przestrzeń ciału na wytchnienie. Dzieci w swojej naturze w większości są głośne. Taka już ich wrażliwość, potrzebują uwagi, lubią krzykliwe zabawy, są wyraźnie zauważalne. Czasem jest to źródłem uśmiechu osób z ich najbliższego otoczenia, czasem zaś desperacko potrzebujemy ciszy. Zarówno dorośli, jak i maluchy.

Czy umiejętności odprężania i skupiania uwagi można się nauczyć? Z pewnością są sposoby na to, by ją ćwiczyć i wzmacniać. Właśnie w takim celu powstała książka z aktywnościami „Trening ciiiiszy dla dzieci” (wyd. Sensus, 2023). Paulina Mechło, psycholożka i neurokognitywistka, autorka cenionych pozycji w temacie swojej specjalizacji kierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, tym razem proponuje szereg prostych zadań, które ułatwić mają młodszym czytelnikom w atrakcyjny sposób pochylić się nad wyciszeniem, koncentracją i uważnością. Wzmacnianie tych kompetencji jest niezwykle ważne w dobie wzrastającej obecności technologii w codziennym życiu. Dbanie o własne zmysły i odcinanie ich od nadmiernej ekspozycji na bodźce ma bowiem wartościowy wpływ na dobrostan ludzkiego organizmu.

Książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” swoją lekką formę graficzną zawdzięcza Magdalenie Karpińskiej. Duża obecność bieli, jasne radosne w charakterze kolory, celowe ograniczenie ilości detalu i zminimalizowane kompozycje współgrają z treścią ćwiczeń i pełnią rolę wspomagającą proces pracy nad skupieniem. Formy czysto abstrakcyjne przeplatają się ze scenami rzeczywistymi, całość łączy system powtarzających się zaokrąglonych ramek i czytelna numeracja stron.

Sama treść zadań jest bardzo różnorodna – od propozycji zapisu dźwięku, skojarzeń myślowych, przez odwzorowywanie zakodowanych obrazów, wyszukiwanie słów, ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem książki po zabawy plastyczne. Szeroki wachlarz pomysłów nie pozwala się nudzić, wręcz przeciwnie – pokazuje dzieciom, że analogowy świat zabawy nadal jest bardzo atrakcyjny.

Barbara Górecka / Dom Bajek