Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„166 ciekawostek o mózgu”. Recenzja

„166 ciekawostek o mózgu”. Recenzja
8 lipca 2023 Redakcja DZIECI

Nie krępuj się. MYŚL (3)

Mózg. Ta z pozoru niewielka część naszego ciała (wagowo zajmuje około 2% całości organizmu człowieka) jest jego kluczowym elementem, swoistym centrum dowodzenia. Od wieków fascynuje naukowców i badaczy, a choć kolejne pokolenia próbują zgłębić jego wszystkie możliwości, nadal wiemy tylko o części z nich. Ewolucyjnie to jedno z naszych największych osiągnięć, trudno się zatem dziwić, że wzbudza tyle sensacji i zachwytów. A skoro umysł nie ma urlopu (nawet w wakacje!) w najnowszym letnim mikrocyklu recenzyjnym przyjrzymy się trzem książkom z mózgiem w roli głównego bohatera.

Trzecia i zarazem ostatnia recenzja w tym interesującym cyklu poświęcona będzie objętościowo najobszerniejszej z przywoływanych publikacji – książce „166 ciekawostek o mózgu” (wyd. Nasza Księgarnia, 2022). Jej autorka Marta Maruszczak jest biolożką i antropolożką oraz doświadczoną twórczynią publikacji o charakterze popularno-naukowym dla młodszych oraz starszych czytelników. W tym tytule podjęła udaną próbę ujęcia fascynującej wiedzy o mózgu w formie odpowiedzi na 166 bardzo ciekawie postawionych pytań, które zostały pogrupowane w pięć rozdziałów.

Czy można schudnąć od myślenia? (z rozdziału Puszka z tajemnicą, czyli na czym polega wyjątkowość mózgu), Jakie skutki ma fantazja dwóch tłumaczy? (Rozbiórka budowli, czyli co się kryje w środku), Czy wśród jaskiniowców zdarzali się leworęczni? (Na prawo i na lewo, czyli o współpracy półkulistych sióstr), Które nowe nawyki oszukują stary mózg? (Emocji moc, czyli skąd się biorą uczucia), Czy osoba niewidząca ma orientację przestrzenną? (Tęga głowa, czyli jak to wszystko ogarnąć).

Za warstwę graficzną książki odpowiada Bogna Brewczyk, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Jagiellońskiego Kursu Typografii. Jej kolażowe w charakterze ilustracje charakteryzuje czytelna granica plamy koloru, dość oszczędna gama barw, ekspresja i kontrast między gładkimi zgeometryzowanymi formami a elementami o miękko rozmalowanej strukturze.

Układ książki nie narzuca czytania w określonym porządku, można skupić się na wybranej odpowiedzi lub skrupulatnie przeczytać od razu cały rozdział. Jedno jest pewne – po uważnej lekturze zyskamy solidną i precyzyjnie opisaną dawkę pożytecznej oraz przede wszystkim bardzo zajmującej wiedzy o nas samych. Z pewnością to rodzaj publikacji, którą warto mieć pod ręką, wracać do poruszanych wątków (wszak powtórki karmią i wzmacniają nasz mózg, co także porusza w tekście Marta Maruszczak) i czerpać przyjemność z samoświadomości.

Barbara Górecka / Dom Bajek