Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pa, pa, peluszko!”. Recenzja.

„Pa, pa, peluszko!”. Recenzja.
20 stycznia 2024 Redakcja DZIECI

Toaletowych przygód c.d.

Drugą nowością książkową w temacie przyjaznego treningu czystości jest tytuł „Pa, pa, peluszko!” autorstwa Clary Mas Bassas (wyd. Debit, 2023). To pozycja z dość dużą porcją tekstu, stąd wspólna lektura może zacząć się od opowieści o tym, co widać na obrazku, a jeśli dziecko będzie gotowe opiekun czy rodzic może śmiało skupić się na czytaniu.

Bohaterką opowiadania jest Zuzia, której prawdziwym przełomem w życiu okazuje się moment, w którym podczas zabawy klockami świadomie poczuła, że zrobiła siku. Odczucie mokrej pupy stanowiło dyskomfort, rodzice dziewczynki wiedzieli już, że Zuzia jest gotowa, aby podjąć toaletowe wyzwanie. Z czułością i cierpliwością oboje rodzice pokazali córeczce sedes oraz specjalnie dla niej przygotowany mały kolorowy nocnik z liskiem. Ukochany pluszak Zuzi, też lisek, ucieszył się na ten widok. Po przygotowaniu papieru i stołeczka, by łatwiej było umyć ręce po wypróżnieniu dziewczynka zatrzymała się z wieloma pytaniami w głowie. Jak poznać, że to JUŻ? Skąd wiemy, kiedy udać się do toalety?

Pełni empatii i zrozumienia rodzice nie tylko wszystko wyjaśnili dając konkretne rady, jak i wzbogacając wiedzę oraz nowy etap w życiu Zuzi zakupem kolorowych majteczek (w liski, wiadomo!), ale także z wrażliwością podpowiedzieli, że może się zdarzyć, że zarówno siusiu, jak i kupa zwyczajnie mogą się wymknąć. Kontrolowania własnego ciała wiąże się z uważnością i nauką jego sygnałów, a doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to proces wymagający czasu oraz przebiegający różnie, w zależności od możliwości oraz dojrzałości fizycznej dziecka

Barcelońska ilustratorka Laia Albareda rysuje świat przedstawiony za pomocą różnorodnych układów kompozycyjnych, dynamicznych form i przełamanych barw. Burza loków głównej bohaterki, jej wyrazista mimika i żywiołowość wzbudzają szczerą sympatię.

Zuzia przyjęła pożegnanie z pieluszką jako prawdziwą przygodę, z ciekawością doprawioną szczyptą dumy z siebie. Dla rodziców i opiekunów, którym także zależy na takim spokojnym oraz w poczuciu pełnego bezpieczeństwa przebiegu tego ważnego procesu autorka zostawia kilka słów cennych podpowiedzi na końcu książki. Z taką pomocą o wiele łatwiej zawołać „Pa, pa, pieluszko!”.

Barbara Górecka / Dom Bajek