Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pobujaj Owieczkę”. Recenzja

„Pobujaj Owieczkę”. Recenzja
25 stycznia 2024 Redakcja DZIECI

Książka, która prowadzi dialog

Wiele słów napisano o książkach. Że uczą i są kopalnią rzetelnej wiedzy, dają konkretne wskazówki oraz wartościowe rady, innym razem pozwalają daleko ponieść się wyobraźni lub są przyczynkiem do intelektualnej przygody. Małe dzieci lubią przede wszystkim te, które inspirują je do beztroskiej zabawy, samemu lub w towarzystwie opiekuna, a także takie, które zmieniają perspektywę choć na chwilkę. Książki, dzięki którym na plan pierwszy wysuwa się aktywizujące i otwierające umysł poczucie sprawczości.

W tej materii doskonale sprawdzi się autorska publikacja „Pobujaj Owieczkę” (wyd. Papilon, 2024). Nico Sternbaum, niemiecki ilustrator i pomysłodawca książek aktywizujących odbiorców, proponuje w swojej narracji szereg luźno poprowadzonych zdań, z których każde jest albo zadaniem postawionym przed małym czytelnikiem albo bezpośrednią reakcją na jego wykonanie. To czyni z narracji splot wydarzeń o jasno określonym ciągu przyczynowo-skutkowym dając maluszkowi nie tylko zabawę, ale też wiedzę o tym, czym jest naturalna konsekwencja jego aktywności.

Delikatne stuknięcie w skorupkę pozwoli na kolejnej stronie maleńkiemu pisklęciu wydostać się z jajka. Przechylenie książki w lewo zmieni pozycję konewki, z której orzeźwiająca woda podleje zmęczonego upałem kwiatka. Potrząśnięcie stroną uwolni motyla z pułapki lepkiej pajęczyny. Proste zasady i prosta reakcja wzmacniają poczucie pewności siebie, a także szczególny rodzaj zadowolenia z dobrze wykonanej czynności.

Nico Sternbaum celowo upraszcza rysunek skupiając uwagę dziecka na najważniejszych elementach kompozycji. Wśród bohaterów fabuły umieszcza zarówno dzieci, jak i zwierzęta o ludzkich cechach, obdarzone konkretnymi imionami. Pozwala to na głębsze utożsamienie się z poruszanym wątkiem.

Lektura tak zaprojektowanych książek to nie tylko zabawa dla maluszka, ale także wielka przyjemność dla towarzyszącej mu osoby dorosłej. Możliwość bycia zaskoczonym, jak i obserwacja reakcji dziecka jest cennym wspólnym doświadczeniem. W ten sposób naturalnie budujemy więź i relację, a także dowiadujemy się nowych rzeczy o sobie nawzajem.

Książka została objęta patronatem czasopism „Dzieci” oraz „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek